İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Strazburg 1518 (MUBİ)

Her sabah uyandığımda on saniyeliğine özgürüm.

Strazburg 1518 hakkında konuşmak istiyorum. Aslında bu filmi ilginç kılan bundan bir 400 yıl evvel Fransa’da yaşanan dans salgını olayını yansıtmasıdır. Evet kulağa tuhaf geliyor ama bu bulaşıcı dans tam 300 kadar insanın ölmesine neden olmuştur. Bu filmde de Jonathan Glazer dans salgını olayına bir hayli değinmiş.

Pandemi zamanın da çekilen bu kısa film, önemli dans sanatçılarının bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Farklı dairelerde dans eden sanatçılar, 400 yıl evveli yansıtmaktadır. Kendilerinden geçer gibi ve belirsiz dans figürleri sunan dansçılar, filme ayrı bir renk katmıştır. Kaori İto’nun performasını övmeden yapamayacağım. Çünkü harika bir psikoz örneği sunmuştur. Filmdeki diğer dans sanatçıları da başarılı bir psikoz durumunu yansıtmışlardır ama benim için Kaori İto farklı bir konumda.

Filmin müziklerini Mica Levi üstlenmiştir. Dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Önemli bir deneysel müzik sanatçısıdır. Mica Levi’nin müzikleri psikoz duruma çok uygun düşerek, bir bütün olarak bağ kuruyor. O açıdan filmde de farklı bir etki yaratarak, sizleri ekrana kitlemeyi çok iyi başarıyor.

Film, müzik ve danstan oluşmakta. Çok fazla diyalog yok. Ama şu iki komut filmin ritmini çok değiştiriyor.

“”Nasılsın?

Ondan bire? Ondan sıfıra?””

“Her sabah uyandığımda on saniyeliğine özgürüm.””

Filmi izlerken de anlayacaksınız, bu komutlar duyulduğu zaman filmin ritmi daha bir hızlanıyor ve bir sonraki dans figürüne kitlenmiş oluyorsunuz. Ve bunun yanında duyulan kahkaha sesleri ve nefes sesleri daha da işi maneviyat boyutuna taşıyor.

Evet şunu inkar edemem, kahkaha seslerini duyduktan sonra sanki bir ayin izliyormuş gibi hissettim ve ürperdim. Ama filmin akışkanlığı bunu hemen telafi ederek başka bir hediye sunuyor.

Jonathan Glazer ödüllü bir yönetmedir. Farklılığı seven ve bu farklılıklar üzerinden mesajlar gönderen bir yönetmen olması, diğer yönetmenlerden biraz sıyrılmasını sağlıyor.

Evet filim hakkında bu kadar konuşmamız yeterli diye düşünüyorum. Siz de Strazburg 1518 filmini Mubi’den izleyebilirsiniz.

Bir gün Mubi hakkında da bir yazı yazacağım. İnanılmaz bir filim platformu. Sizlere bahsetmekten de büyük bir keyif duyacağımı biliyorum.

Bir sonraki filmde görüşmek dileğiyle…

Batuhan Düme
Latest posts by Batuhan Düme (see all)

Yorumlar kapatıldı.