Yazar: 14:20 Kültür, Liste, Sanat, Sinema

Kadın Oyuncuların Devleştiği Beş Film Önerisi

  • DOGVILLE (2013), Lars Von Trier

Nicole Kidman’ın unutulmaz performansıyla herkesi büyüleyen Dogville, mafyadan kaçarak hayata tutunmaya çalışan Grace’in hikayesini anlatıyor. Dogville adlı kasabaya sığınan Grace, kasaba halkının ona karşı zamanla değişen acımasız davranışlarıyla mücadele etmek zorunda kalıyor. Ahlak anlayışını felsefik bir biçimde bizlere sunan Dogville izlemesi zor filmlerden biri. Vizyona girdiği dönem seyircileri ikiye bölen ve birçok ödül alan filmi kesinlikle izlemelisiniz.

Öykü Karayel ve Başak Köklükaya’nın başrollerinde yer aldığı ve bütün filmi sırtladıkları bu film, tam da adını yaşatır cinsten. Bir tren yolculuğunda tanışan hemşire Canan ve ünlü şair kimliğinin yanında avukat olan Leyla’nın hikayesini anlatıyor. Tren kalkmadan önce tanışan ikili yolculuk sırasında iyi bir iletişim kuruyor ve işe yarar bir şey yapmak adına İzmir’de de birbirinden ayrılmıyor. Hayatın içinden, samimi ve bir noktadan sonra seyirciyi ciddi bir şekilde düşünmeye iten film, yakın zamanda çekilmiş başarılı Türk filmlerinden. Başak Köklükaya’yı izlemeye doyamayanlar için şüphesiz ki güzel bir film.

  • MALCOM & MARIE(2021), Sam Levinson

Her ne kadar kadın oyuncuların iyi perfomanslarından bahsetsek de bu filmde sadece Zendaya’yı övmek George David Washington’a yapılmış büyük bir haksızlık olur. Sadece iki kişiden oluşan ve tek mekanda geçen bu film, karantina döneminde oyunculuk şöleni niteliğinde çekilmiş. İsrail’den uyarlanan Euphoria dizisindeki performansıyla övgü toplayan Zendaya, bu filmde de oyunculuğuyla dikkat çekmeyi başarıyor. İkili ilişkiler üzerine film izlemeyi seven, tek mekan filmlerden sıkılmayan ve yüksek sesli filmlerden rahatsız olmayanların beğenebileceği türden bir film fakat maalesef senaryo oyunculukların bir tık gerisinde kalıyor. Yine de Zendaya’nın güçlü performansı izlenmeye değer.

  • MIDSOMMAR(2019), Ari Aster

Öncelikle, Midsommar denildiğinde çoğu kişinin aklına gelen ilk şeyin Florence Pugh olduğunu hepimiz biliyoruz. Florence Pugh’ın kariyerinde en çok ön plana çıktığı filmlerden biri olduğu tartışmasız ortada. Ana kastta birçok oyuncunun yer almasına rağmen karakterini yansıtış biçimiyle ve başarılı oyunculuğuyla Florence Prugh, filmi beğenmeyen insanlar tarafından bile övgü toplamayı başarıyor.

 Midsommar festivaline katılmak için İsveç’e giden bir grup arkadaşın başına gelen korkunç olayları anlatan film, Pagan kültürü hakkında da dikkat çekici sahnelere ev sahipliği yapıyor. Korku ve gerilimden güç alarak gündüz korku filmi olarak çekilmesi en dikkat çekici unsurlardan biri. Rahatsız edici sahneleri atlamayan ve farklı gerilim filmlerine ilgi duyan biriyseniz kesinlikle izlemelisiniz.  Eminim ki filmi izledikten sonra kendinizi Pagan kültürünü araştırken bulacaksınız.

  • KOVAN(2020), Eylem Kaftan

Meryem Uzerli’nin herkesi şaşırtan başarılı performansına şahit olduğumuz Kovan, festivallerde yarışmış ve ödül almış bir film. Oyuncu kadrosu da oldukça dikkat çekici. Filmde Meryem Uzerli’ye Feyyaz Duman, Hakan Karsak, Şennur Nogaylar gibi ödüllü ve başarılı oyuncular eşlik ediyor.

Kovan, çocukluğunda Artvin’den Almanya’ya gönderilmiş Ayşe’nin yıllar sonra genç bir kadın olarak köyüne dönüş hikayesini anlatıyor. Yer yer şaşırtıcı sahneleri olan, doğayla iç içe çekilmiş, izlemesi keyifli bir film olan Kovan, 26 Mart’tan itibaren Netflix’de izlenebilir.

Aslı Kaplan
Latest posts by Aslı Kaplan (see all)
Visited 21 times, 1 visit(s) today
Close