Yazar: 18:27 İnceleme, Kitap, Kitap İncelemesi, Roman

Haftanın Kitap Önerisi: Dinle, Küçük Adam

  • Kitap, yazarın orgon akümülatörleri dediği icadının çalışmaları sırasında arşiv için kayda alınan metinlerden oluşuyor.
  • Kitap, metnin mesajlarına illüstrasyonlar içeriyor.

Wilhelm Reich’e göre insan vücudundaki orgon enerjisi azalmaya başladığında, başta kalp ve kanser gibi birçok hastalık ortaya çıkmaya başlıyor, kişinin bağışıklık sistemi zayıflıyor ve hastalıklar ölümle sonuçlanıyor. Reich, orgon (kozmik) enerjisini bir kutuda biriktirip insan vücuduna aktararak bu hastalıkların önüne geçmeyi planladığı buluşunu hayata geçirip üretime başlıyor ancak çalışmaları bir şekilde engelleniyor ve kendisi de cezaevine atılıyor. Bu aşamada yaşadığı zorlukları insan psikolojisi üzerinden inceleyerek arşiv kaydı tutuyor.

Yazar kitapta sık sık “küçük insana” sesleniyor. Küçük adamlar haksızlığa susuyor, kendini kahraman adlediyor, alçak yaşamlarını başkalarının üzerine basarak yükseltmeye çalışıyorlar. Küçük adamlar her yerde ve aslında günden güne kendisini bitirirken toplumu da çürütüyor. Wilhelm Reich’i arşiv kayıtlarını kitap haline getirmek zorunda bırakan da bu oluyor, toplum çıkarı.

Dinle, Küçük Adam bir seslenişin ve protestonun kitabı. Yazarın cezaevinde ölmeden önce insanların için yapabildiği son faydalı şey.

Keyifli okumalar.

Visited 10 times, 1 visit(s) today
Close