İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Dokunuş Binlerce Hayat

Son güncelleme tarihi 4 Şubat 2021

İnsanın, insan üzerindeki etki ve hâkimiyetinden bahsetmek, düşünüldüğü gibi basit bir konu değildir. Etki eden ve edilen arasında sıkı bir bağ vardır. Çünkü etki edenin dikkatli çabası ya da umursamazlığı, etkilediği insan üzerinde olumlu ya da olumsuz izler bırakmaktadır.

Sadece insanın insana olan etkisinden bahsetmek ne kadar doğrudur, bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa, o da eşyaların da insanlar üzerinde bıraktığı önemli izlerdir. Bir sesin, bakışın, duruşun önemli olduğu kadar, bir eşyanın da insan üzerinde birçok etkisinin olduğunu göz ardı edemeyiz. Hayatta öyle unutulmaz şeyler yaşanır ki, değil kendini insandan soyutlamak, eşyalardan bile soyutlamak imkansız hâle gelir. İçe sinmeyen ya da acı çektiren bir olayın ardından, insan onunla alakalı her şeyin yok olmasını ister. Herhangi bir ortamda bulunulduğunda ya da eşyalar ortama hükmettiğinde, onların tesirinden kurtulmak imkansızdır. Çünkü her bir izden de sorumludur insanoğlu. Bu yükün ağırlığını kaldırmak her insanın muvaffak olacağı bir durum değildir. Bu yüzden insan yaşadığı ortamdan ve iz bıraktığı her şeyden korkar hâle gelir. Bilir en acı olaylarda etkilerinin silinmez izler bırakacağını.

Herhangi bir dokunuş da bu etkilerden yalnızca bir tanesidir. Dokunmanın verdiği enerji ile harekete geçen bir insandan bahsetmek mümkündür. Dokunduğun her bir eşya, zimmetine geçmiştir artık. Dokunduğun her şeyden sorumlu olmak diye bir durumdan, işte bu yüzden bahsederiz. Oysa iş eyleme varınca, öylesine dokunmaktan büyük bir haz duyarız. Bilmeyiz bir eylemin bile bir insan hayatını etkileyeceğini. Bilsek daha dikkatli olur, ona göre tavrımızı alırdık şüphesiz!

Dokunuşun anlam bulduğu bir nesne de kapı kulpudur. Kapıların ardında birden fazla kulp vardır ve o kapıların birçok hayata açılması an meselesidir. Bir veya birçok insana bu kulplar ile  etki edecek insan, etkilenen insanları da ayrıca düşünmek zorundadır. Bir anasınıfının ilk kapısı açıldığında, ardında meraklı gözler ile bekleyen küçük yürekler düşünülmelidir. Çünkü o ilk etkinin çocuklar üzerinde tesiri kalıcıdır ve bu tesir bir eğitim öğretim hayatı boyunca devam etmektedir. Aynı şekilde bir lise ya da üniversitesi kapısını düşündüğümüzde, o ilk kulpun tutulduğu anda aslında birçok gönül kulpunun da tutulduğu unutulmamalıdır.

O ilk dokunuş, o ilk etki tamamen insanın o anki ruh hâline bağlıdır. Olumlu ya da olumsuz bir tesir bırakmak, birçok insanın da hayatına izler bırakmak anlamına gelir. Bu izlerden etkilenen birisi olumlu bir izi alır, hayatının her anına nakşeder. Ama birisi de olumsuz bir izi alır, her anını paramparça eder. Bundandır ki bir iz bırakmadaki hayati önemin, iyice kavranması gerekir. Bir dokunuş ile birçok hayatlar kurtarmak mıdır amacın yoksa birçok hayatları paramparça etmek midir? Vicdanından yola çıkarak tarafını seç! 

Fatma Korkmaz
Latest posts by Fatma Korkmaz (see all)

Yorumlar kapatıldı.