İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ahmet Ali Arslan ile ‘Bahçeden’ 10 Şarkı

Merhaba, size bi’ onluk listesinde günlerdir dinlediğim -ve hatta arttırıyorum- başka kimseyi dinlemediğim birinden bahsetmek istiyorum. Ahmet Ali Arslan. Kendisini yeni keşfettiğim için bir miktar içim buruk olsa da, sonuçta hiç keşfedemeyebilirdim diyerek rahatlamaya çalışıyorum.

Bundan bir iki yıl önce sanatçı arkadaşları ile birlikte söylediği şarkıları ‘bahçeden’ adıyla kendi kanalında yayınlamış. Şarkıların hepsi nasıl güzel, nasıl özgün…

Çok uzatmayıp listeye geçeyim, buralar hep iyilik, güzellik olsun.

İlk sıraya sözlerini Ahmet Ali Arslan’ın yazdığı, bestesini Şenceylik’in yaptığı ‘Zeytin Ağaçları’ nı alıyorum. ”Sevdiklerinin karnını bıçakla açıp, kendini arayan gafil benmişim meğer” diyerek beni bir müddet duraklatan Zeytin Ağaçları, sadece ismiyle bile kalbimi fethetmişti, Şenceylik’in güzel sesiyle olay zaten başka bir yere taşınmış oldu. Umarım size de aynı hisleri yaşatır.

Sırada söz ve müziği Ahmet Ali Arslan’a ait olan, Nilipek ile birlikte seslendirdikleri ‘Benimle Yaşlan’ var. Artık pek sıkılmadık mı yaz boyu dillere pelesenk olan romantik düğün dansı şarkılarından? İlk danslar, ‘Benimle Yaşlan’ ile yapılsın bence. Evlilik teklifi cümlelerinde de ”Bizim sefamız lütfen satırlara sığmasın” geçsin.

‘Gözlerimdesin’ in söz ve müziği de Ahmet Ali Arslan’a ait. Türk Sanat Müziği tadında yumuşacık bir şarkı olmuş. İşin içine Melike Şahin’de girince benim için ballı kaymaktan bir farkı kalmıyor haliyle. Can Kandaz’da uduyla eşlik ediyor. Ne diyeyim, ”Söyle canım söyle ben nasıl unutacağım seni?”

Söz ve müzik yine Ahmet Ali Arslan’a ait ‘İçimde Bir Dağ’ şarkısında. Can Kazaz’ın da enfes sakinleştiren sesiyle, ben ne zaman herkesten uzaklaşmak istesem bu şarkıya kaçıyorum. ”İçimde bir dağ taşırım, kaybolduğumda ordayım, bir uçtan uca uçarım, canım isterse koşarım…” Kaçmak isterseniz lütfen böyle buyurun.

Sırada ‘Ben Sana Hayran’ var. Bu şarkının en büyük güzelliği, nakaratında geçen ”Ben sana hayran, sen cama tırman” sözlerini Orhan Veli’nin ‘Kaside’ şiirinden alması. O halde sözleri, Orhan Veli ve Ahmet Ali Arslan’a ait diyebiliriz. Deniz Taşar’ın sesiyle şenlenen bu şarkıyı dinlemek isterseniz, videonun altındaki tatlı açıklamayı da okumanızı öneririm.

Ceylan Ertem’in deli güçlü sesiyle başladığı ‘Putlar Yaptım’ şarkısının söz ve müziği yine Ahmet Ali Arslan’a ait. ”Keyfe keder olmadı hiçbir zaman, tırnaklarımla sevdim ben” sözleri geçen bu şarkıya, tırnaklarıyla sevenlerin ilgisiz kalamayacağını düşünüyorum. Tek kelimeyle; enfes.

Sözleri Rafet Karaoğlu’na, müziği Ahmet Ali Arslan’a ait olan ‘Mehtap’ şarkısına Volkan İncüvez cümbüş bağlamasıyla, halet-i ruhiyenizi değiştirip, sakinleştiren güzel bir giriş yapıyor. Dinlemelere doyamayacağınızı umarak şuraya iliştiriyorum. ”Mehtap ne güzel, korkuyorum gün doğacak…”

Sırada ‘Aç Zülfünü’ var. Eda Baba yumaşacık sesiyle eşlik etmiş şarkıya. Söz ve müzik Ahmet Ali Arslan’a ait. Haydi dinleyelim ve lütfen, ”Böyle de yahşi olunmaz ki güzelim” derken kendi kendine gülümseyen sadece ben olmayayım.

‘Bahçeden’ seçkimin sonuna geldiğimize göre, bonus olarak Can Kazaz ve Melike Şahin’in kanalından iki şarkı daha eklemek istiyorum. Gönlümde yeri ayrı olan kişileri çok belli etmemişimdir umarım.

İlki Mazhar Alanson’un Benim Hala Umudum Var. Uzun uzun anlatamadıklarımızı özetleyebilmek için demiş Can Kazaz, üstüne bir şey eklemeye gerek yok sanırım.

İkincisi ise, kendimi sürekli dinlerken bulduğum, ‘Gurbet Türküsü’.

Ben listeyi yaparken çok keyif aldım. Umarım siz de hislerime ortak olursunuz. Kaliteli işler yapan, işinin içinde ‘kalbi’ olan herkese desteğimiz ve sevgimiz sonsuz. Benim yeni keşfettiğim, belki sizin zaten tanıdığınız Ahmet Ali Arslan sözüyle ve müziğiyle hayatımızda olmaya devam etsin diyor, iyi dinlemeler diliyorum. Müzikle kalın.

Latest posts by Ayşenur Kıvanç (see all)

Yorumlar kapatıldı.