Yazar: 10:43 bi' onluk, Kültür, Liste

28. Ölüm Yıldönümü Anısına: Madde Madde Rıfat Ilgaz

Ölümünün 28. yılı anısına sizler için büyük usta Rıfat Ilgaz hakkında az bilinen bilgileri derledik.

Asıl hayali üniversite okumak olsa da babasının vefatı sebebiyle öğretmen okuluna gitti. Bitirdikten sonra bir süre öğretmenlik yapsa da 1936 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat bölümüne girerek tahsilini burada tamamladı. Birkaç sene sonra da felsefe okumaya başladı.

Romanlarında kurgunun eyleme dayanması önemli bir detaydır. Olay ağırlıklı eserler yazmıştır.

Sade, anlaşılır, akıcı ve açık bir dil kullanarak eserlerinde süslü cümlelerden kaçınır. Konuşma diline yakın bir dil kullanması onun eserlerindeki en önemli aynı zamanda en gerçekçi unsurlardan biridir.

Mizah alanında yazmasının temel sebeplerinden biri okuyucuyu tedirgin etme istediğidir. Okuyucuya olumsuzu ve yanlışı sunarak olumluyu ve doğruyu anlatmayı amaçlamıştır. Bu da okuyucuyu güldürmekten çok düşündürmeye itmesine sebep olmuştur.

Sınıf adlı şiir kitabının basılması üzerine tutuklanması hayatındaki kırılma noktalarından biridir. Delil olarak suç bulunmamasına rağmen altı ay hapis cezasına çarptırılır. Cezaevinden çıktığında öğretmenliği de felsefe bölümünde öğrenciliği de düşürülmüştür. Hayatı boyunca defalarca gözaltına alınmış, işkence görmüş ve ne yazık ki suçsuz yere cezalandırılmıştır.

Hababam Sınıfı eserinin, sansürlü bir şekilde senaryolaştırılıp çekilmesi sonucunda Rıfat Ilgaz bu durumdan hiç memnun olmamış ve eserindeki bütün toplumsal eleştirinin yok sayıldığını söylemiştir. Kendisini tatmin eden bir filmle karşılaşmamak onu hayal kırıklığına uğratmıştır.

Şiir, roman, anı, öykü, tiyatro ve çocuk kitabı alanlarında eserleri vardır. Son yıllarında ilgi odağı çocuk kitapları olmuştur.

Her sene Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma ve Kültür Sanat Festivali yapılarak usta yazar üç gün boyunca anılır.

Sivas Madımak katliamında kaybettiğimiz Asım Bezirci’nin ölümüne dayanamaması üzerine ne yazık ki 7 Temmuz 1993’te İstanbul’da vefat etmiştir. Kendisini saygı ve özlemle anmaktayız…

Aslı Kaplan
Latest posts by Aslı Kaplan (see all)
Visited 37 times, 1 visit(s) today
Close