Covid-19 tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de en ağır şekilde etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Değişen iş sektörünün hemen yanında gün geçtikçe artmaya devam eden işsizlik var. Ne yazık ki bu işsizlikten en çok etkilenen mesleklerden biri de oyunculuk. Ödeneksiz tiyatrolar salgının başından beri yalnız başına mücadele etmeye çalışıyor. Özel tiyatronun kalbi İstanbul başta olmak üzere çoğu şehirde onlarca tiyatro kira, vergi ve kredi borcu sebepleriyle kalıcı olarak kapanmak zorunda kaldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı destekten faydalanmak için aranan şartların başında “Vergi borcunun olmaması” maddesi yer alınca, çoğu tiyatro bu fondan da yararlanamadı. Kumbaracı50 başta olmak üzere kendi kampanyasını başlatma kararı alan özel tiyatrolar hepimizden destek bekliyor. İnternet üzerinden seyircilerin ve sanatseverlerin yapacağı bağış veya boş koltuk satın alma sistemi ile yürüyen kampanyalara katılan tiyatro sayısı her geçen gün artıyor. 

Çok üzülerek onların sesini duyurmak için bu kampanyaları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Umarız ki sanatçılar salgın sürecini en az hasarla atlatır ve bir gün hak ettikleri değeri görürler…

Kadıköy Theatron Destek Kampanyası linki: https://fongogo.com/Project/kadikoy-theatron-kapanmasin

Kumbaracı50 Kapanmasın/ Hiçbir Sahne Kapanmasın Kampanyası linki: https://fongogo.com/Project/kumbaraci50-kapanmasin-2

Kadıköy Emek Tiyatrosu için https://kadikoyemektiyatrosu.com/ adresinden Dayanışma Bileti satın alarak destek olabilirsiniz. 

Aslı Kaplan
Latest posts by Aslı Kaplan (see all)
Visited 7 times, 1 visit(s) today
Close