İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sam Mendes’den, Netflix ve Amazon’a Tiyatroya Destek İçin Çağrı!

Son güncelleme tarihi 6 Haziran 2020

İngiliz yönetmen Samuel Alexander Mendes, ülkemizde daha çok “Amerikan Güzeli” ve “Skyfall”  adlı filmleriyle tanınıyor. Tiyatro yönetmenliği yapan Mendes’in ilk filmi olan Amerikan Güzeli, beş dalda Oscar’ı getirmiş bir film. 2012 yapımı, Daniel Craig’in James Bond karakteri olarak üçüncü performansını sergilediği “Skyfall” filmi de yönetmene iki Oscar ödülü kazandırmış.

Geçelim haberimize.

Yönetmen Mendes, koronavirüs krizi sırasında tiyatrolar için bir kurtarma paketi hazırlamış ve gösteri sanatlarının korunması konusunda  uyarıda bulunmuş.  Pandemiyi, kültürel hayata İkinci Dünya Savaşından sonra gelen en büyük darbe olarak değerlendiren Mendes, Netflix ve Amazon Prime gibi platformları sahne sanatlarını desteklemeye çağırıyor. Bu platformların milyonlara ulaştığını düşünürsek, sahnelenen oyunların gösterimlerini yayımlayarak sanatçılara destek olmak pek güzel olurdu. Mendes, kültürel çöküşün önüne geçmek için harekete geçilmesi gerektiğini vurguluyor. Duyarlı davranan yönetmene destekler gecikmemiş. Bu güzel fikrinin bir an önce değerlendirilmesini umuyorum.

Ülkemizde de salgın sebebiyle zor günler geçiren tiyatrolarımıza destek için bir çağrı da biz yapalım.

Tiyatromuz Yaşasın!

Sanatla kalın!

kaynak: https://www.theguardian.com/stage/2020/jun/05/sam-mendes-calls-on-netflix-and-amazon-to-share-covid-19-windfall-with-theatre

Yorumlar kapatıldı.