Filmin Künyesi:

Filmin izlenmeye başlanması: 30 Ocak 2009

Film süresi: 141 dakika

Film türü: Dram/Gerilim

Film Yönetmeni: Clint Easwood

Film Oyuncuları: Angelino Jolie, John Malkovich, Jeffrey Donaovan

Son yıllarda yazma konusunda kendime verdiğim sözleri gerçekleştirmek, edebi yönden kendimi beslemek için araştırmalar yapıyorum. Edebiyat mezunuyum. Ancak edebiyatın üniversite eğitimi ile sınırlı kalmadığını yaşım ilerledikçe, yaşanmışlıklarım arttıkça yetmediğini anladım. Edebiyatın en önemli beslendiği kaynaklardan biri de sinema. Beyaz perdeye yansımış edebiyat filmlerini, ödül almış filmleri izlemeye, onlar üzerinde düşünmeye başladım. Yine benim izlemekte geç kaldığım bir filmi ve o filmin etkilerini sizlerle paylaşmak isterim. Çaresizlik kavramını düşündüren ama her çaresiz durumun içerisinde saklanan bir umut kapısı olduğunu aralayan bir film Sahtekâr. İsminden de anlaşıldığı gibi gerçek olmayan, sahte bir olayın göz göre göre kabul ettirilmeye çalışılması filmin ana konusunu oluşturmaktadır. Bir insanın, canının bir parçası evladıyla sınanması ve kimseye gerçekleri anlatamamak anlatılıyor. Filmin içerisine dahil olup müdahale etme isteği uyandırıyor.

Anne karakterini üstlenen Angelino Jolie’nin filmin tamamında sakinliği, yaşadıklarına karşı umudunu hiç kaybetmemesi dikkat çekmektedir. İzleyicilerde güçlü bir kadın, ayakları üzerinde duran bir anne ve dünyanın neresinde olursa olsun kadının yerini bizlere aktarıyor. Angelino Jolie’nin usta oyunculuğunu gördüğümüz bir film olmuştur. Filmdeki rolü ve başarısı oyuncuya Oscar Ödülü kazandırmıştır.

Sahtekâr filmi, 1928 yılının mart ayında oğlu kaybolan bir annenin feryadını konu alıyor.  Konuya baktığımızda üzücü bir durum olsa da her dönem karşımıza çıkabilecek bir olaymış gibi görülen olayın işlenişi dönemin ağır şartları, bir kadının yaşam savaşı, toplumdaki yeri ve annenin feryadı işlenmektedir.  Çok etkileyici bir film olarak gerilimin üst noktada olduğu bir yandan merak ederek bir yandan ağlamaya devam ettiğiniz bir filmdir.1928 yılında Kilise Los Angeles polisi arasındaki çatışmalar, insanların sosyal yaşamları, güvenliği, çocuklara bakış açısı anlatılmaktadır. Filmin herkes tarafından izlenmesi tavsiyemdir. Dostlarımıza tavsiyeden ötedir. İyi seyirler…