İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pilli Bebek ve Aklımıza Kazınan 10 Şarkısı

Last updated on 15 Eylül 2020

Kara kasvet duvarlarının üstümüze üstümüze geldiği  haram gecelerimizde babacan bir tavırla omzumuzda ellerini hissetiren Türk rock grubu Pilli Bebek’in 10 güzel eserini siz mahaledebiyat.com okurları için derledik. Keyifli okumalar dileriz

Delilik

Listemize başlarken biraz egosantrik davranıp benim için özel bir şarkıyı liste başına koymak istedim. Cem Kısmet’in uhrevi sesi, Emre Yalçıntaş’ın deyim yerindeyse kusursuz elektro gitar performansıyla bir araya gelince ortaya mükemmel bir iş çıkıyor. Delilik, adına uygun bir şekilde insan ruhunu fani dünyadan cennetin kucaklayıcı kollarına taşıyan bir eser olmakla beraber, etkileyici solosuyla ilk çıktığı günden beri kulaklarımızda yer edinmiş durumda.

Fotoğraf

Listemizin ikinci sırasında kulaklık takılarak dinlendiğinde adeta yerlerde bir fotoğraf bulmuşuz gibi hissettiren “Fotoğraf” var.  Grubun 99’ yılında çıkan ilk albümü olan Uyandırmadan’ın öne çıkan şarkılarından biri olan Fotoğraf üzerinden geçen 21 yıla rağmen hala, bir yağmur sonrası çalma listelerimizden bize uzanıyor.

Olsun

2007 yılında grubun ikinci albümü olan ve şarkıyla aynı ismi taşıyan “Olsun” albümünün çıkış şarkısı olan eser, herhangi bir bireyle Pilli Bebek konuşmak istediğinizde akla gelen ilk iki şarkıdan biri olma özelliğini taşıyor. Olsun, her dinlediğimizde bizlere çocuk düşlerimizin artık olmadığını hatırlatıyor. Akustik versiyonu da olan  bu güzel şarkının farklı bir havada ilerleyen akustik versiyonunu da dinlemenizi tavsiye ederiz.

Çoğu Zaman

2017 yılında tekli olarak çıkan “Çoğu Zaman” , bizlere Pilli Bebek’in akustik işleri ne kadar iyi yaptığını tekrar hatırlatan bir kanıt niteliğindeydi. Yaklaşık iki yıllık bir çalışma sonucu tamamlanabilen şarkı, çıktığı ilk günden beri  kara bulutlu Pazar günlerimizi keyifli hale getirmeye devam ediyor. Vokalinin yanı sıra akustik gitarıyla da neler yaratabileceğini gösteren Cem Kısmet deyim yerindeyse kendine hayran bırakan bir performans sergiliyor.

Kızıl Gerdan

2020’nin ilk yarısında yayınlanan şarkı, geçen zamanın ne Cem Kısmet’ten ne de Pilli Bebek’ten bir şey götürmediğinin sesli kanıtı niteliğinde. Sosyal platformlarda yayınlanmasından kısa bir süre sonra grup üyelerinin de içerisinde bulunduğu bir klibi de yayınlanan “Kızıl Gerdan” çalmaya başladığı anda kulaklarımızda kızılgerdan kuşu ötüşünün yankılanmasına sebep oluyor.

Eylül Akşamı

Bana göre Pilli Bebek’in insanları çeken asıl olayı,  eserlerindeki temayı dinleyiciye kusursuz bir şekilde hissettirebilmeleri. Bahsettiğim bu olaya en büyük örneklerden biri olarak “Eylül Akşamı” şarkısını verebiliriz. Çalmaya başladığı andan itibaren hangi mevsim olduğunun bir önemi olmadan sizleri bir eylül akşamına ışınlayabilme yeteneğine sahip olan bu şarkı gelecek yıllarda da çalma listelerimizde yerini almaya devam edecek gibi gözüküyor.

Hilal’in Şarkısı

Eğer Hilal’in Şarkısını yeterince dinlerseniz, bir noktadan sonra şarkı sizler için artık Hilal’in değildir. Sizindir. Behzat Ç. sevenlerin bu maddeyi okurken garip hislere nail olacağına eminim. Biz dinleyenleri 7 dakika 40 saniye boyunca telefon tuşlama kısmından, enstrümanların sustuğu çıkışa kadar kendine bağlayan Hilal’in Şarkısı listemizin en önemli şarkılarından biri.

Bak

Hayatı kendisine uzak gelenlerin şarkısı. Bak. 2007 yılında çıkan ve bizleri Pilli Bebek’e tam anlamıyla bağlayan “Olsun” albümünde yer alıyor. “Bak” yer yer yükselip yer yer alçalan altyapısıyla, insan  halet-i ruhiyesinin ses bulmuş versiyonu olarak  yıllardan beri çalma listelerimizde yerini alıyor. Grupla özdeşleşen unutulmaz Türk dizisi Behzat Ç.’nin bir çok bölümünde de dinlediğimiz bu şarkı Pilli Bebek’in en popüler şarkılarından biri olarak aklımıza kazınmış durumda.

Halvet

Listemizde sona doğru gelirken, liste için seçtiğim on şarkı içerisindeki tek enstrümantal parça olan Halvet’le devam etmek istiyorum. Kelime anlamı olarak yalnızlık anlamına gelen halvet kelimesi, insanlara böyle bir şarkının adı olabilmek için bugünlere gelmiş diye düşündürüyor. İçerisinde bulunan mistik havasıyla, Pilli Bebek’in tek bir söz etmeden de kalbimize işleyebileceğini gösteren eser, karanlık bir mağaranın sonundaki ışık olarak biz dinleyenleri büyülüyor.

Haram Geceler

Listeyi görüp, ilk tıkladığınız anda bulmayı umduğunuz bu benzersiz yorumu en sona saklamayı uygun buldum. Aslında bir Nilüfer şarkısı olan “Haram Geceler”, grubun ellerinde öyle bir hale evriliyor ki ilk dinlediğiniz andan itibaren orijinal halini bir daha açmıyorsunuz. Üst düzey altyapısı ve Cem Kısmet vokaliyle beraber bizleri uzun bir yolculuğa çıkartan Haram Geceler, onun için ağladığımız her haram geceyi gözlerimizin önünden geçiriyor. Üstüne bir de Behzat Ç. izleyicisiyseniz malum sahne gözlerinizin önünden gitmiyor.

BONUS: Siyah Beyaz

Yakın bir dostumun ısrarı üzere eklemem gerektiğini düşündüğüm 10 dakikalık bir resital. Ankara rock müzik dinleyicisinin favorisi olan, Uyandırmadan albümünü sırtına almış kolonlardan biri olan bu şarkı gerek gitar gerekse vokal anlamında kulaklarımızı ve gönlümüzü hüzünle dolduran ve gözlerimizin önünden siyah beyaz anıları geçiren bir eser. Cem Kısmet’in sensiz ağlarım haykırışından sonra giren elektro gitar performansı ise üzerine saatlerce konuşulması gereken bir performans.

Ve bu şarkıyla beraber listemizin sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkürler. Esenlikler. Mahal’de kalın 🙂

Yorumlar kapatıldı.