Ödenekli tiyatroların uzun bir süredir ara verdiği, ödeneksiz tiyatroların ise sektörde var olma çabasıyla boğuştuğu bu zor günlerde sizler için bir oyun derlemesi yaptım. Yeni sezonu baz alarak adından oldukça söz ettiren oyunlardan yaptığım inceleme sonucu beş tanesini seçtim. Eğer İstanbul’da yaşayan bir tiyatro izleyicisiyseniz ilginizi çekeceğini eminim.

  • Lampedusa / Versus Tiyatro

Özlem Öçalmaz ve Cem Zeynel Kılıç’ın oynadığı oyun adını ünlü Lampedusa adasından alıyor. İki farklı mekânda geçen ve birbirinden oldukça farklı iki karakterin değişen dünyayla birlikte yaşadıkları net bir şekilde sahneye konuluyor. Denise’in hikâyesi Londra’da geçiyor. Üniversite öğrenimini bitirmek için kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan Denise, çalıştığı firmaya ödenmeyen kredi borçlarının tahsili için kapı kapı dolaşan genç bir borç takip görevlisi.  Bir yandan ise annesiyle uğraşıyor.

Stefano ise denizlerin kirlenmesiyle asıl işi olan balıkçılığı bırakarak denizden mülteci cesetlerini toplayan bir adam. Anlattıkları oldukça sarsıcı.

Anders Lustgarten’in yazdığı oyun Türkiye’de ilk kez Hira Tekindor çevirisiyle Versus Tiyatro tarafından sahneleniyor. Bu iki karakterin yaşadığı farklı ama bir noktada aynı olan, umutsuz ama umutlu empat hikâye Kayhan Berkin tarafından yönetiliyor.

  • Yak Bunu/ B Planı

Oyuncu kadrosuyla adından oldukça söz ettiren B Planı’nın yeni oyunu Yak Bunu, Lanford Wilson’un yazdığı,  ABD’de ses getirerek uzun süredir oynanan bir oyun. Ülkemizde oyuncuları arasında B Planı ile daha önce de çalışmış olan Hakan Kurtaş, ilk defa tiyatro sahnesine çıkan Büşra Develi ile birlikte Serkan Erkaçan, Bedir Bedir ve Toprak Can Adıgüzel bulunuyor. Bu oyunda kaybettikleri arkadaşlarının ardından onu ne kadar tanıdıklarını sorgulan bir arkadaş grubunun yaşadıklarını ve kendini arama yolculuğunu izliyoruz.  Sami Berat Marçalı tarafından çevirilen ve yönetilen oyun bu sezonun en ilgi çekici yapımları arasında yer alıyor.

  • Misafir / Altıdan Sonra Tiyatro

Ömer Kaçar’ın yazdığı ve 7. Yeni  Metin Yeni Tiyatro Festivali’nde “Yılın Metni” ödülünü kazanan oyunu Nefrin Tokyay yönetiyor. Aynı zamanda Amanya’da Theater und Orchester Heidelberger tarafından düzenlenen Heidelberger Stückemarkt’ta Uluslararası Oyun Yazarı Ödülü ve Seyirci Ödülü’ne layık görülen oyunun oyuncuları arasında Sinem Öçalır, Mert Asutay ve daha önce aynı tiyatronun oyunu olan Filifu’nun İntikamı ile ödül alan Meriç Rakalar bulunuyor. Misafirperver ve misafir olmak kavramı ev sahibi anne, baba ve çocuk üzerinden kara komedi şeklinde anlatılıyor.  Oyun sezon boyunca Altıdan Sonra Tiyatro’nun evi Kumbaracı50’de ve Kadıköy Boa Sahne’de gösterimlerine devam ediyor. 

  • Stupid Fucking Bird

Aaron Posner’ın yazdığı Behiç Cem Kola’nın yönettiği bu oyunda Anton Çehov’un “Martı” oyunun bambaşka bir versiyonunu izliyoruz. İster parodi, ister uyarlama gözüyle bakın oldukça deli dolu bir oyun izliyorsunuz. Oyunun oyuncuları Gizem Katmer, İlkay Türkoğlu, Korhan Soydan, Müfit Çağlayan, Tarçın Çelebi ve Uğur Baran. Oldukça genç bir ekipten çıkan muazzam performans, insanda defalarca kez izleme isteği uyandırıyor.  Kadıköy’de izlenebilecek en iyi oyunlardan biri.

  • Evlat

Florian Zeller’in yazdığı Hira Tekindor’un çevirdiği oyun, Craft tiyatronun ünlü yönetmeni İbrahim Çiçek tarafından yönetiliyor. Oyun boyunca anne-çocuk ve baba-çocuk arasındaki ilişki derin bir şekilde işleniyor. Dağılan bir ailenin ortasında kalan bir gencin yaşadığı psikolojik sorunlar ve ebeveyn olmanın büyük sorumluluğu güzel bir dille anlatılıyor. Başarılı oyuncu Cem Yiğit Üzümoğlu, Onur Saylak, Sezin Akbaşoğulları ve Şükran Ovalı’nın uyumlu performansı izlenilmeye değer. Cem Yiğit Üzümoğlu’nu sahnede henüz izlemeyenler için kaçırılmaması gereken bir fırsat.

Aslı KAPLAN

Aslı Kaplan
Latest posts by Aslı Kaplan (see all)
Visited 26 times, 1 visit(s) today
Close