Yazar: 20:00 Tiyatro

İz Bırakanlar No.2 : Oyun Atölyesi

Türkiye’de “oyuncu” denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Haluk Bilginer’in başarısı tartışılamaz. Ünü Türkiye sınırlarını aşmış ve kariyeriyle herkese örnek olmasına rağmen onu diğer oyunculardan ayıran bir yönü var: Tiyatro. Haluk Bilginer yalnızca tiyatro kökenli olmasından değil, aynı zamanda tiyatro alanındaki üretimleriyle gerçek bir rol model. Shakespeare’e olan hakimiyeti, başarılı çevirmen kimliği ve zamanı yakalayan zihniyeti, bizlere bir oyuncunun sahip olması gereken dinamikliği gösteriyor desek abartmış olmayız. Yaş aldıkça yerinde sayan ve yeni jenerasyonu yakalamakta zorlanan oyunculara doyamadığımız günlerde Haluk Bilginer’in tiyatroya katkısı çok değerli.

Haluk Bilginer’in tiyatro alanındaki birikimlerini aktardığı yerse, hepimizin bildiği Oyun Atölyesi. 1999 Zuhal Olcay ve Haluk Bilginer tarafından kurulan ve 2002’de Moda’da kendi mekânını oluşturan Oyun Atölyesi, ünlü alternatif sahnelerden biri. Gerek konumu gerekse yıllardır aktif bir şekilde faaliyet sürdürmesi onu kült yapmaya yeten özelliklerden. Sadece ülkemizde değil başarısıyla dünyada da tanınan bir sahneden söz ediyoruz. Evet, Oyun Atölyesi, Shakespeare oyunlarının kasetlerini Globe’s sanat yönetmenin izlemesi üzerine İngiltere’nin ünlü tiyatrolarından Shakespeare Globe’s tarafından da tanındı. Ardından sanat yönetmenin Türkiye’ye gelerek oyunlarını izlemesi, Türk tiyatrosu için önemli bir olaya imza attı. Oyun Atölyesi aynı zamanda ödüllü oyuncuların yer aldığı Nehir, Antonius ile Kleopatra, Şekspir Müzikali, Othello, Kim Korkar Hain Kurttan, Köprüden Görünüş vb. başarılı oyunlara imza attı. Bu oyunlar İstanbul’da sahnelenmekle yetinmeyerek Türkiye’nin pek çok şehrinde de sahnelendi. Covid-19 salgınına kadar sahnelenmeye devam eden Kral Lear ve Pencere oyunlarıysa kapalı gişe oynayan başarılı oyunlar arasında yer alıyordu. Oyun Atölyesi sadece kendi oyunlarına değil, sahnesi olmayan veya turneye çıkan ekiplere de sahne desteği sağladı. Sezonun en sevilen oyunları güncel bir şekilde konuk edildi. Tesir, Kabileler, Mağrur Fil Ölüleri gibi çok sevilen oyunlar da yine burada defalarca kez sahnelendi.

Oyun Atölyesi, yalnızca tiyatroyla değil aynı zamanda içindeki Antre Cafe ile de Kadıköy’ün sevilen mekânlarından biri olmayı başarıyor. Yalnızca oyun saatlerinde değil herhangi bir zaman diliminde de vakit geçirebileceğiniz Antre Cafe’nin kalitesi menüsü ve güzel dekorasyonu pandemi bitiminde keyifli zaman geçirmek için ideal.

Çok yönlü bir yapı oluşuyla, üretkenliğiyle, misafirperverliğiyle ve güncelliğiyle tiyatromuz için bir kültür hâline gelen Oyun Atölyesi, umarız ki pandemi sonrasında da sahnesini bizlere açmaya devam eder. Bu zor zamanda onlara destek olmak isterseniz www.oyunatolyesi.com adresinden imzalı afiş koleksiyonlarını satın alabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Aslı Kaplan
Latest posts by Aslı Kaplan (see all)
Visited 11 times, 1 visit(s) today
Close