Yazar: 18:00 Dizi İncelemesi, İnceleme, Liste

Aşkta Alışkanlıklarınızı Sorgulatacak Beş Mini Dizi

5.  Normal People / 12. Bölüm

İrlandalı yazar Sally Rooney’ın kitabından uyarlanmıştır. 2018 yılında Normal People’ın etkisi, Amerika’yı best-seller’lığıyla fethetmiştir.  Çevirileriyle dünyanın pek çok yanına yayılmıştır. 
İlk aşkın acısı yaşamayan ya da bununla sürünmeyen yoktur sanırım. Dünyanın sonu gelmiş gibi hissettirir insana.  Romantik-dram türündeki dizi, İrlanda’nın küçük bir yerleşim yeri olan Sligo’da yaşayan ve lisede aynı sınıfta olan Marianne ile Connell’ın yıllar içerisinde değişen hayatlarıyla inişli çıkışlı ilişkilerine odaklanıyor. Farklı yaşamlar ve kişiliklere sahip olan Marianne ile Connell aralarındaki bağ ve yaşadıkları çatışma, bir ilişkinin en açık ve sert halini gözler önüne seriyor. 

BAKINIZ

Normal People Hakkında: “Normal” Dediğimiz Nedir?

4. Carnival Cow / 8 Bölüm

Neo – Viktorya dönemini anlatan Amazon’un yeni fantastik dizisi . Senaryosunu keşke ben yazsaydım diye iç geçirdiğim bir yapım olmuş.

Dedektif Rycroft Philostrate rolünü Yüzüklerin Efendisi yıldızı Orlando Bloom üstleniyor. Bloom’a eşlik edecek olan Vignette Stonemoss karakterini ise Cara Delevigne canlandırıyor.

Gizem ve entrika hiç eksik olmuyor. Vatandaşlar ile gün geçtikçe sayıları artan göçmenler arasındaki gerilimin artmasıyla birlikte, savaştan parçalanmış vatanlarından kaçan ve şehirde toplanan efsanevi yaratıkları anlatıyor. Dramanın merkezinde bir dizi çözülmemiş cinayetin soruşturulması var; iktidar çılgınlığı, aşk, huzursuzluk ve barışın var olduğu, her şeyi yiyip bitiren toplumsal düzenlemeler. Dedektif ve peri kızının aşkı ile ortaya çıkan geçmişin izleri de cabası.

Ve bu diziyi her bir alanda incelemiş, ilginizi çekerse diye de bir link bırakıyorum.

3. Bridgerton / 8 Bölüm

Bridgerton ailesinin en büyük kızı Daphne Bridgerton’ın Londra sosyetesindeki rekabetçi evlilik piyasasına girmesiyle yaşadıklarını konu alıyor. Skandallarla dolu, aşkı arayan, heyecanlı bir dizi izlemek isteyenler için mükemmel bir seçenek. Daphne’nin ağabeyi eş adaylarını teker teker redderken, gizemli Leydi Whistledow tarafından kurulan bir tuzak ile Daphne zor durumda kalıyor, dizideki tansiyon da bir hayli yükseliyor! 

2. Upload / 10 Bölüm

Black Mirror ve Years dizilerini izleyip sevdiyseniz bu diziyi de sevebilirsiniz. Dizi 2033 yılında geçiyor. Yani gerçek bir teknoloji çağında… Süpermarkete girdiğinizde yapay zekalar sizi baştan aşağı tarıyor ve “Demir eksikliğin var ıspanak alman gerek” diye uyarıyor. Telefon diye bir şey yok, baş parmağını ve işaret parmağını açtığında telefon ekranı beliriyor. Ama asıl olay ve dizinin etrafında döndüğü ana konu, insanların öldükten sonra kendini sanal bir dünyaya sanal yükledikleri.

Dizide gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıkları etrafında ilerliyor. İzlerken aslında şunu düşünmeden geçemiyoruz, paranın olmadığı, sınıfsal eşitsizliğinin olmadığı bir yer bulmak mümkün mü?

  1. Modern Love / 8 Bölüm

New York Times’ın pazar köşesinde yayımlanan, gerçek hikâyelerden uyarlanarak senaryolaşmış bölümlere hayran kaldım. Kişilerin başından geçen gerçek yaşam öyküleri. Kısacası burada “modern aşk” derken kastedilen her şey var.

Oyuncular da oldukça tanıdık: Anne Hathaway, Dev Patel, Andrew Scott, Tina Fey ve dünyanın en acıklı şarkılarının yazarı Ed Sheeran.

Bir şeyi itiraf etmem gerekirse, en çok acıklı sahnelere alıştığımız, ağladığımız durumların ezberi bozulmuş. Sonu hep mutlu biten sahneler görmek umut verici oluyor. Gerçek aşk yoktur belki ama ekranda neden olmasın?

Sevim Özay’ı da bu vesileyle anarken,  yeni yıl mesajını  “Yeni yılı bir aşk filmi yönetmenine teslim edebiliriz” diye vermişti.

Siz de kendinizi bu dizinin akışına bırakarak, kendinizi teslim edebilirsiniz. Mutlu sonları kendimiz yaratalım.

Visited 9 times, 1 visit(s) today
Close