Yazar: 21:32 bi' onluk, Sinema

15 Tatili İçin Çocuklara 10 Film Önerisi

HER ŞEYE EVET (7+)
Süre: 86 dk.
Yapım Yılı: 2021
Yönetmen: Miguel Arteta

Çocuklarla birlikte keyifle izlenebilecek, keyifli bir aile filmi.

Alison ve Carlos, gençken nefis bir flört dönemleri olmuş, neşeli, hayattan keyif alan bir çift olarak evlenmişler. Ancak yıllar içinde üç tane çocukları olunca birçok şeye hayır diyen, çok korumacı, temkinli, ebeveynler haline gelmişlerdir. Bu dönüşüm karşısında Katie, Nando ve Ellie’nin maceraları, hızlı ve karmaşık bir hikâyeye dönüşür.

SÜPER STAR (12+)
Süre: 150 dk.
Yapım Yılı: 2017
Yönetmen: Advait Chandan

Şarkıcı olma hayali olan yetenekli ve azimli bir kızın inanılmaz hikayesi.

Hindistan’da bir ailenin on dört – on beş yaşlarındaki kızı olan Insu’nun en büyük hayali çok iyi bir şarkıcı olamaktır. Ancak Insu’nun sert ve otoriter bir babası vardır, baba öfkelendiğinde gözü hiçbir şeyi görmez ve Insu’nun annesine şiddet uygular. Bunlar Insu’nun hayalini suya düşürmüştür. Ancak bir süre sonra annesinin yardımıyla gizlice aldığı dizüstü bilgisayar onun bütün hayatını değiştirir.

IZZY’NİN KOALA DÜNYASI (4+)
Süre: 15 dk.
Yapım Yılı: 2019
Yönetmen: Marc Femenella

Avustralya yapımı yarı belgesel niteliği de taşıyan ilginç ve bilgilendirici bir çocuk dizisi.

On bir yaşındaki sevimli kız çocuğu olan Izzy veteriner annesine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Izzy’in annesi özellikle koalaların bakımıyla ilgilenmeyi çok sever. Izzy hayvanların hepsine isim takar ve ihtiyaçlarını severek karşılar. Bu sayede Izzy koalalarla ilgili çok şey öğrenir. Toplam sekiz bölümden oluşan bu macera dolu ve bilgilendirici dizi hem aileler hem de çocuklar çok sevecek.

KÜÇÜK PRENS (8+)
Süre: 108 dk.
Yapım Yılı: 2015
Yönetmen: Mark Osborne

Küçük Prens isimli çocuk romanında uyarlanan animasyon, duygusal ve eğlenceli bir yapım. Filmin dikkat edilmesi gereken noktaları var. Bu film aslında bir ağıt!

Fransız yazar Antoiene de Saint-Exupéry’nin romanı Küçük Prens büyüme karşısında çocukluğun o güzel dünyasının yavaş yavaş yitip gitmesine dair yakılmış bir ağıttır aslında. Küçük Prens çocukluğunun masum dünyasından uzaklaşmış büyüklerde bile kalp kırıklığı yaratan bir kitaptır. Kitabın şiirsel dilini perdeye yansıtmak oldukça zordur. Yönetmen, bu filmi stop-motion tekniği ile çekerek benzersiz bir iş yapmıştır. Bu geniş hikâye, bekar bir anne ve kızının etrafında gelişiyor.  Neredeyse proje haline gelen tempo küçük kızın hayatını cehenneme dönüştürüyor. Kontrolünü kaybetmiş bu karakter günümüzde çocuklarını proje haline getiren annelere yapılmış ciddi bir eleştiriyi de içinde barındırıyor.

DENİZ KIZI PONYO (5+)
Süre: 101 dk.
Yapım Yılı: 2008
Yönetmen: Hayao Miyazaki

Her yaştan insan için coşkulu, heyecanlı ve sürükleyici bir macera filmi.  Bir de usta yönetmen Miyazaki filmi olması da ayrıca bir heyecan.

İnsan olmak isteyen küçük bir palyaço balığı okyanusun derinliklerinden,  babası Fujimoto’nun laboratuvarından kaçar. Babası sürekli uzaklara giden bir gemici olduğu için çoğunlukla annesiyle birlikte yaşayan Sosuke adlı küçük bir çocuğun hayatına dahil olur.  Ve olaylar başlar!

LAMA LAMA (3+)
Süre: 24 dk.
Yapım Yılı: 2018
Yönetmen: Saul Blinkoff

Annesiyle yaşayan çocuk lamanın gündelik promlemlerle nasıl baş ettiğini anlatan bir çizgi dizi.

On iki dakikalık bölümlerden oluşan ve bir lamanın annesi, ninesi ve dedesiyle; mahalleden ve okuldan arkadaşları ile ilişkilerini ve her çocuğun başına gelebilecek gündelik dertlerle nasıl başa çıkmaya çalıştığını anlatır.

MUCİZE (9+)
Süre: 113 dk.
Yapım Yılı: 2017
Yönetmen: Stephen Chbosky

İnsanın içini ısıtan ve kalbini umutla dolduran şahane bir film!

Film bize önce Auggie’nin nefis hikayesini anlatır. On yaşında bilime meraklı, Star Wars ve Minecraft hayranı, zeki bir çocuktur Auggie. Ancak doğuştan bir rahatsızlığı vardır. Yüzü yirmiden fazla ameliyat geçirmiş olmasına rağmen genetik hastalığından dolayı deformedir. Yüzündeki problemlerinin yanında gözleri ve kulakları da normal görünümde değildir. Ama Auggie fışkıran zekâsı ve düzgün karakteri ile harika bir çocuktur. O doğunca bütün kariyerini bir kenara atan annesi onu evde eğitir. Üzerine titreyen anne ve babası Auggie’nin artık normal çocuklar gibi okula gitmesi gerektiğine karar verdiklerinde karşılaşacakları olaylar hem oldukça kırıcı olur hem de bir ailenin nasıl aile olacağını bize anlatır. Sakın ağlamayın!

CESUR (8+)
Süre: 93 dk.
Yapım Yılı: 2012
Yönetmen: Mark Andrews, Brenda Chapman

Korkutucu sahnelerine rağmen oldukça keyifli bir anne-kız filmi!

Merida adlı bir prenses, kraliçe annesinin kendisine uygun gördüğü evlilik ve kraliçelik geleceğine karşı çıkar. Merida bir büyücüye giderek annesinin fikrini değiştirmek ister ve birtakım yanlış anlamalarla kraliçe anne, bir ayıya dönüşür!

BİR AY MASALI (7+)
Süre: 100 dk.
Yapım Yılı: 2020
Yönetmen: Glen Keane

Aya yolculuğun müzikal yolculuğu desek yerinde olur!

Bir ay masalının ana karakteri Fei Fei çok sevdiği annesini bir hastalık yüzünden kaybeder. Babası ile hayatına devam eden kahramanımız dört yıl geçmesine rağmen annesinin kaybına alışamamıştır ve hala annesinin yasını tutmaktadır. Babası kızının artık on üç yaşına gelmiş olduğunu düşünerek onu kız arkadaşı ile tanıştırır. Ancak kadının, Chin adında sevimli ve yaramaz bir oğlu vardır.

BİR BÖCEĞİN YAŞAMI (6+)
Süre: 95 dk.
Yapım Yılı: 1998 
Yönetmen: John Lasseter, Andrew Stanton

Pixar’ın ilk filmlerinden biri.

Filmde bir grup karınca bütün yaz boyunca hem kendilerine hem de hiç çalışmayan çekirge sürüsüne yetecek kadar yem bulmak zorundadır. Kış başında bir ayin gibi topladıkları yemleri çekirgelere sunan karıncalardan biri o büyük günde tüm yemleri yanlışlıkla suya düşürünce çekirgeler az zamanda karıncaların kendilerine yeniden yiyecek toplamaları için baskı yaparlar. Yemleri suya düşüren karınca ise hatasını telafi edebilmek için kraliçe karıncadan izin ister ve dışarıdan bazı savaşçı kahraman böcekler bulmak için yola koyulur. Birkaç iyi böcekle de anlaşır, ama bulduğu işsiz kalmış sirk böcekleridir.

Visited 361 times, 5 visit(s) today
Close