İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mutlu Seneler!

Aylar, mevsimler geçti ve bir yılı daha devirdik. Yaşamak böyle bir şeydir işte; sürekli bir devinim. Bu devinimin içinde var olmaya çalıştığımız bir yıl daha geride kalıyor. Ancak işimiz sadece var olmakla bitmemeli. Bununla yetinemeyiz. İnsan zaten “ister istemez” vardır çünkü: bunu kendimize kanıtlama çabamız takdire şayan olsa bile, daha fazlasına ihtiyacımız var.

“İster istemez” sahip olduğumuz varlığımızı, kendi ellerimizle var ettiğimiz güzelliklerle doldurabilirsek, ancak o zaman bu “ister istemez” sahip olduğumuz varoluşa bir şey eklemiş, kendimizi yeniden var etmiş oluruz. Bir köpeğin başını okşadığımızda, bir çocuğa gülümsediğimizde, bir dostumuza el uzattığımızda, sevgilimize güzel bir söz daha söylediğimizde, komşumuza kendi ellerimizle yaptığımız leziz kurabiyelerden ikram ettiğimizde, toprağa bir fidan diktiğimizde ya da bir şiir yazdığımızda içimizi dolduracak olan sevinç, varlığımızın yeniden yaratımı konusunda ihtiyacımız olan her şeyi bizlere sunacaktır. Aksi halde dünya, salt, katıksız varoluşun korkunç ıstırabıyla yanıp tutuştuğumuz bir cehennemden başka ne olabilir?

Italo Calvino da, “Eğer bir cehennem varsa, o gelecekte karşımıza çıkacak bir şey değil, burada hep birlikte yaratmış olduğumuz cehennem,” diyor. Ama bize bu cehenneme katlanmak için bir ipucu da sunuyor: “iki yolu var acı çekmemenin: birinci yol basit; cehennemi göremeyecek kadar körleşmek ve onunla bütünleşmek; ikinci yol ise belli bir dikkat ve eğitim gerektiriyor; bu cehennemin ortasında cehennem olmayan kim ve ne var onu aramak, bulduğunda tanımayı bilmek ve onu yaşatmak, ona fırsat vermek…”

Biz de bu düşüncelerle yeni yılınızda çiçekler açmanızı ve karşınıza cehennem olmayacak kim ve ne varsa onun çıkmasını diliyoruz. Varlığımızı güzelliklerle, iyi niyetle beslediğimiz ve birbirimizi anlamaya çalıştığımızda, daha iyi bir dünyayı inşa etmeye başlamış olacağız.

Bu motivasyonla, hayatınızın her anında içinizde bir yerlerde her daim hazır bulunan iyi niyet ve güzelliği hissetmeniz, iyi dostluklar kurmanız ve her zaman umutlu olmanız dileğiyle.

Mutlu yıllar!

Mahal Edebiyat a.,
Burak Nefesoğlu

Yorumlar kapatıldı.