İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cruella Film İncelemesi

Last updated on 11 Haziran 2021

Disney’in İkona Kötü Karakteri Cruella DeVil Beyaz Perdede!

28 Mayıs’ta Disney’in film ve dizilerini online olarak seyircisine sunduğu Disney+ platformunda yayınlanan film başarılı bir açılış yaptı. Ne yazık ki pandemi nedeniyle filmi sinemalarda çok az kişi izleyebildi, buna rağmen 101 Dalmaçyalı film serisine bir “spin-off” şeklinde karşımıza çıkan Cruella izleyenlerin beğenisini kazandı.

Cruella Film Künyesi

-Tür:Suç,Komedi

-Süre:2 saat 14 dakika

-Yapım Yılı:2021

-IMDb:7.4

-Orijinal Şarkı:”Call Me Cruella”,Florence and the Machines

Başrollerinde Oscar ödüllü oyuncular Emma Stone (La La Land) ve Emma Thopmson’ın (Sense and Sensebility) yanı sıra Mark Strong (Kingsman:The Secret Service), Joel Fry (Yesterday), John McRea (Everybody’s Talking About Jamie), Paul Walter Hauser (I,Tonya) gibi isimleri izlediğimiz film, son zamanlarda endüstriyi ele geçirmiş olan ‘klasikleşmiş kötülerin orjinal hikayeleri’ fikrine dayanıyor.

Saçlarının yarısı karanlığın siyahına yarısı ışığın beyazına doğuştan boyalı Estelle tüm okul hayatını etrafa uyum sağlamaya çalışarak ve her defasında daha şiddetli bir şekilde başarısız olarak geçirmiştir. Bu sivri dilli, ancak sanatçı ruhlu kızla küçük bir kasabada başa çıkamayacağını anlayan annesi, Estelle ile birlikte büyük şehre doğru yola çıkar. Ne yazık ki Estelle yol üzerindeki bir durakta yaşanan talihsiz kazada annesini kaybeder. Hazin olayın ardından bir şekilde Londra’ya ulaşan Estelle kendi gibi kimsesiz iki çocukla birlikte hırsızlık yaparak büyür, ancak bir moda dehası olduğunun farkında olan Estelle çalmaktan daha önemli şeyler yapması gerektiğini hissetmektedir. Onun bu kafeste kalmışlığının ve yeteneğinin farkında olan yandaşları Jasper ve Horace ona hayallerine ulaşması için yardımcı olma kararı alırlar ve dönemin en önemli moda tasarımcısı Baroness’in mağazalarından birinde stajyer olarak işe girmesini sağlarlar. Zamanla iğne iplikle yarattığı mucizeler sayesinde kendini gösteren Estelle, Baroness’in gözdesi haline gelir, ancak son moda imparatoriçeye yaklaştıkça kendisini ve annesini ilgilendiren korkunç sırlar sakladığını fark edecek ve annesinin küçükken ona taktığı lakabı yeni kimliği olarak seçecektir. Böylece Cruella DeVil doğacaktır.

Filmin tadı kaçmasın diye konuyu anlatırken fazla detaya girmemeye çalıştım; ancak birden fazla düğümü olan bir film olduğunu ve aksiyona bir an bile ara verilmediğini belirtmeliyim. Set tasarımları genel anlamda 1970’li yılların punk rock  akımıyla banyo edilmiş bir Londra resmedilerek ayarlanmış. Film aynı zamanda Disney’in bir diğer live-action yapımı olan Mulan ile karşılaştırılmakta ve şimdilik Mulan’ı peşi sıra izlemekte. Şüphesiz Cruella’nın en önemli tarafı kostümlerdi ve her biri göz kamaştırıcıydı. Ağzı açık bırakan, cüretkâr ve vahşi bir moda tasarımcısı olan Cruella’nın elbiseleri Oscar ödüllü tasarımcı Jenny Beavan’nın elinden çıkmış. Söylentilere göre 2022 Oscar’larında Cruella için kostüm kategorisinde adaylık bekleniyor.

Cruella DeVil isminin İngilizce “zalim” anlamına gelen “cruel” kelimesinden türediğini ve karakterin ikinci isim olarak kullandığı DeVil’in İngilizce “şeytan” anlamına gelen “devil” kelimesi kullanılarak ortaya çıkarıldığını biliyor muydunuz?

Akılda Kalan Replikler:

“Şunu söylemek isterim ki birisine ‘normal’ demekten daha ağır bir hakaret olduğunu sanmıyorum, neyse ki ben bunu hiç duymadım.” (Artie)

“Ben Cruella.Doğuştan şahane…Doğuştan kötü…E biraz da deli!” (Cruella)

Cruella filmiyle ilgilenenlerin beğenebileceği bazı filmler:

Detay: 

Filmdeki en önemli elbiselerden biri olan Baroness tarafından tasarlanmış kırmızı parça, Cruella’nın partide karmaşa yaratma amacı yüzünden gayet sade, kapüşonlu bir pelerinle gizlenmişti. Şovunu tamamlamak için karakterin kendini ateşe verdiği sahne, “Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak” filmindeki Katniss Everdeen’in ‘alaycı kuş’ kostümünü sergilediği sahneye benzetildi.

Latest posts by Sıla Bal (see all)

Yorumlar kapatıldı.