Yazar: 20:30 İnceleme, Kitap, Kitap İncelemesi, Öykü Kitabı

Bana Kuşlar Söyledi Kitap İncelemesi

Türk edebiyatının tanınan öykücüleri arasında yerini alan Yekta Kopan, 1968 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Yazarlık kariyerinin yanı sıra seslendirme sanatı icra eden Yekta Kopan’ın Can Yayınları’ndan yeni çıkan eseri Bana Kuşlar Söyledi’den bahsedeceğim.

Hemen hemen herkes öykü okumayı sever. Roman gibi uzun ve derin değildir. Bir kitap alırsınız, içinde bir sürü hikaye bulursunuz. Okuması kolay ve oldukça konforludur. Benim okuma düzenim içerisinde de yer yer roman yer yer öykü kitapları bulunur.

Okuması kolaydır dedim ama  öykü yazmak kolay bir iş değildir. Her hikayeye neredeyse bir kitap konusu bulmanın gerekliliği, okura kısa bir kurguda bile roman okumuş tadı bıraktırmak gerekir. Bu dengeyi tutturan yazarların ise bütün kitaplarını okuyabilirim.

Yekta Kopan da sevdiğim öykücüler arasında. Bana Kuşlar Söyledi ile güzel bir yolculuğa çıktım. Bu sefer çocukları anlatmış. Yaralanmış, hor görülmüş, kötü hissettirilmiş çocukları yazmış. Bu çocuklar sıcak yatakları, yiyecek aşları, başlarını sokacak damları varken bile mutsuz olmuş çocuklardı. Böylesini yazmak daha zor; çünkü yetişkin aklımızla bir çocuğun hissettiği yoksunlukları anlamayabiliriz. Bu yüzden bu duyguyu kitaba geçirmek, üstelik bu duygulardan yola çıkarak büyüklere dersler vermek bence büyük başarı.

Toplam on iki öykü var. Beni en çok etkileyen ise ilk öykü, Şarkısı Çocukluğun oldu. Bir çocuğun gözünden distopya bir dünyayı görmek değişik bir deneyimdi. Canlı tasvirleri, yoğun duygulu anlatımlarını çok sevdim. Özellikle kaybetme korkusu çok iyi işlenmişti. 

Büyümek ile çocukluk arasında ince bir sınır vardır. Neredeyse her çocuk büyümenin sancısını çeker. Biz yetişkin beyinlerle onlara kızıp öğütler verebilirken onlar gerçek ve hayal dünyası arasında sıkışıp kalırlar. Kitabın temasında bunu bulabilmek benim için hoş bir deneyim oldu. Özellikle bu temayı; Bızdık, Dancing Queen ve Destur öykülerinde hissettim.

İçindeki yaralı çocukları sandıklara gizleyen büyükler de var. Geçmişi Silmek öyküsü ile bu kapı aralanıyor. Çocukların yalansız dolansız hayatlarıyla gerçekleri görebilirken bu sefer büyüklerin gerçekleri nasıl görmediğini, nasıl reddettiklerini anlayabiliyorsunuz.

Bana Kuşlar Söyledi, Yekta Kopan’ın daha önce yazmış olduğu eserleri gibi bir solukta bitti. Devamını sabırsızlıkla bekliyor ve öykü severlere bu güzel kitabı öneriyorum.

Sevgilerimle

Visited 51 times, 1 visit(s) today
Close