İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sarı Vosvos’un Yola Çıkarken Yaşadığı Aksiliklerin Anlatımı

Sarı Vosvos, biraz enteresan bir yola çıkış hikâyesine sahip.

Şöyle ki: Evvela ikinci öykü kitabımı hazırlamaya 2022 yılının Nisan ayında başladım. Muallim Sabri, henüz beş aylık bir kitaptı. Bazı yazar dostlarım ve arkadaşlarım erken olduğunu, okurlara ilk kitabı okumak için zaman bırakmam gerekliliğini söylüyorlardı, ama ben bunlara inanmıyordum. Elimde ikinci kitap için yeterli sayıda öykü vardı. İhtiyacım olan yalnızca bir öyküydü. Ağustosa geldiğimizde hâlâ bu öyküyü yazamamıştım. Ve bir gün, üniversiteden arkadaşım ve sanatla olan bağı nedeniyle her zaman görüşlerine saygı duyduğum Buse’ye derdimi açtım. “Üç öykü var kafamda, ama bunları yazamıyorum.” Sebebine birkaç şey saydım. Buse de bana gayet sakin bir şekilde, “O zaman bunu yaz,” dedi. Ve bana bir Sarı Vosvos aldı. Sanki önceki dört ayın intikamını almak istercesine bir hafta içinde 4268 sözcüklü öyküyü tamamladım. Ardından hemen dostlarıma gönderdim.

Mete Karagöl, Sarı Vosvos

O ihtiyacım olan öyküyü yazdıktan sonra editörüme artık dosyamı teslim edebilirdim.

Editörüm Onur Özkoparan, büyük bir titizlikle dosyanın üzerinde çalıştı, ardından son okumasını yapması için Melike Kara’ya gönderdi. Onun da yorumlarıyla dosya artık baskıya hazır hale getirildi. Bu süre içerisinde Betül Haymanalı aynı öykü için bir-iki sahneyi resmetti.

Bu sırada ilk talihsizlik yaşandı. Kitabın mizanpajı yapıldığı sırada başka bir dosyayla karıştırıldı ve o dosyanın çalışma dosyası, benim kitabımın üzerine kaydedildi. Sarı Vosvos’un mizanpaj dosyası kayboldu. Bu sorun neyse ki bir günlük yeni bir çalışmanın ardından düzeltildi. Keşke sadece bununla kalsaydı.

24 Eylül’deki Ankara etkinliğinin ardından son kez dosyayı okuyarak yayınevinin anlaşmalı olduğu matbaaya gönderdik. Bu anda heyecanım birkaç kat arttı. Aklımın bir köşesinde kitabın akıbeti ile ilgili olumsuz düşünceler vardı. 23 Ekim’de planladığımız İstanbul imzasına yetişecek mi. Kapağı takıldı mı. İç sayfasında mürekkep izi kaldı mı. Sayfalar düzenli yerleştirildi mi. Kötüyü çağırmak diye bir şey var gerçekten. Kitap ancak imzadan bir hafta önce hazır hale getirilebildi. Depodan tamamını istediğimizde, “Akşam kargoya verilecek,” dendi. Bunun rahatlığıyla kitapları beklerken imzadan iki gün öncesine kadar kitapların hâlâ depoda olduğu anlaşıldı. Yayıncı dostum Mahmut Yıldırım’ın da gayretleriyle İstanbul imzasına yetişmesi için kitapların bir kısmını Ankara hareketli İstanbul otobüsüne verilmesi sağlandı. Otobüsün muavini, “Gece ikide otogarda ol, teslim al,” demiş Mahmut’a. Mahmut da haklı olarak, “Yazıhaneye bırakın, ben sabah alayım,” demiş. Muavinle bu plan üzerinde anlaşmışlar.

Sabah olup da Mahmut Yıldırım koliyi teslim almaya gittiğinde bizim Sarı Vosvos kolisinin yazıhanede olmadığı anlaşılmış. Otobüsün şoförü de muavini de bilmiyor. Tek çare müşteri hizmetlerini arayıp tahkikat yaptırmak. Müşteri hizmetleri yetkilileri kısa bir soruşturmanın ardından kitapların Üsküdar’da bir beyefendide olduğunu tespit etti. Mahmut vakit kaybetmeden bir ajan gibi -bilmiyorum pardösüsü ve piposu var mıydı- kitapların peşine düştü. Sonuç itibariyle kitapları olduğu yerden alıp Kadıköy’deki Metinlerarası Kitap’ın ofisine getirdi.

Sarı Vosvos’un yaşadığı bir talihsizlik de kitapların teslim alınmasıyla fark edildi: Maalesef matbaanın elinde kâğıt stokunun az olması nedeniyle bazı kitaplar daha ince bir kâğıda basılmıştı. Bu da yine biraz gülerek biraz da kaygıyla karşıladığımız bir durum oldu. Ama kâğıtların arasında çok fark olmadığı için üzerinde durmaya gerek görmedik.

Sarı Vosvos içinde sekiz öykünün olduğu bir kitap. Bu öykülerden bazıları çeşitli dergilerde yayımlandı. Ve kitap şu sözle açılıyor: Bu kitapta yazarın yazım şekline sadık kalınmıştır. Kitabın yayımlanmasında emeği geçen tüm dostlarıma teşekkür ediyorum. Ve kocaman bir teşekkür de kitaplarıma sahip çıkıp bu imkânı sağlayan kıymetli dostum Mahmut Yıldırım’a.

Sarı Vosvos umarım bundan sonra yolda kalmayacak ve okuruyla sıkıntısız buluşacaktır. Çünkü biliyorsunuz vosvos eskidir, yedek parçası ne bulunabilir ne de alınabilir.

Site Kapak Görseli: Betül Haymanalı

Editör: Elif Türkoğlu

Yorumlar kapatıldı.