Yazar: 20:02 bi' onluk, Kitap

Güney Amerika Edebiyatının Çok Okunan Romanları

Mahal Edebiyat’ta 2022 yılında her ay bir dosya konusu belirleyip bu konu üzerinden ağırlıklı olarak yayın yapmaya karar verdik. Ocak ayı için ise Güney Amerika edebiyatını belirledik. Gerek kitaplarından gerek uyarlanan filmlerinden olsun sözünü edeceğimiz Güney Amerika edebiyatı için Kitapyurdu‘nun verilerinden yararlanarak çok okunanlar listesi hazırlamayı uygun gördüm. Satın alınan her kitabın okunmuş olduğunu kabul etmek abes kaçsa da bir ilgilisi veya araştırmacısı vardır diye düşünüyorum.

Kitapyurdu’nun 10 Ocak 2022 istatistiklerine göre çok okunan on Güney Amerika menşei kitaplar şu şekildedir.

1- Brezilyalı yazar Vasconcelos’un Şeker Portakalı isimli romanı.

2- Brezilyalı yazar P. Coelho’nun Simyacı isimli romanı.

3- Kolombiyalı yazar G. Garcia Marquez’in Kırmızı Pazartesi isimli romanı.

4- Yine Vasconcelos’un Güneşi Uyandıralım isimli romanı.

5- Yine P. Coelho’nun Veronika Ölmek İstiyor isimli romanı.

6- Yine G. Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık isimli romanı.

7- Listenin yedinci sırasında yine P. Coelho’yu görüyoruz. Yeni eseri Okçu’nun Yolu isimli romanı.

8- Kolombiyalı yazar G. Garcia Marquez, Aşk ve Öbür Cinler isimli romanıyla sekizinci sırada.

9- Listenin dokuzuncu sırasında ve Kitapyurdu listesinin 177. sırasında yer alan Arjantinli yazar C. Maria Dominguez’in Kâğıt Ev isimli romanı.

10- G. Garcia Marquez, Latin Amerika’nın en çok okunan yazarı olduğunu kanıtlıyor bizlere. Sitenin listesinde 192. sırada kendisine yer bulan Kolera Günlerinde Aşk isimli romanı.

Kısa bir değerlendirme yapmak gerekirse listede yer alan on romandan dokuz tanesi üç yazara ait: Coelho, Marquez, Vasconcelos. Bu da okuyucunun Latin Amerika’nın diğer yazarlarına ve ülkelerine yönelmediğini, popüler kitapları tercih ettiğini gösteriyor. Peru, Şili, Arjantin edebiyatlarının da kıymetli eserleri var. Örneğin Nobel ödüllü yazar Llosa’nın Kent ve Köpekler isimli romanı ülkemizde fazla okuyucuya ulaşmamış olmasına rağmen Peru’nun bir dönemine ışık tutması nedeniyle önemli ve güzel bir eserdir. Üstelik bu kitabı yazdığında Llosa henüz yirmi üç yaşındadır. Yine de açılış paragrafında yazıldığı gibi bu liste çok satanlar listesi olduğu için mantıksız veya sığ olduğu söylenemez. Zira bu kitapları genel okuyucu kitlesi ve nitelikli okurlar da mutlaka satın alıyor.

Bir başka alışveriş sitesi olan Amazon‘da çok satan yazarlar arasında Güney Amerikadan sadece Vasconcelos yer alıyor. Sitenin hazırladığı Okunması Gereken 100 Kitap listesinde ise Şeker Portakalı, Simyacı, Kırmızı Pazartesi, Veronika Ölmek İstiyor, Güneşi Uyandıralım kitapları yer alıyor. Sanırım bu liste sitenin “çok satanlar” algoritmasına paralel olarak hazırlanmış.

İyi okumalar.

Mete Karagöl
Visited 43 times, 1 visit(s) today
Close