İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mahal Kitaplığı

Dosya Gönderim Koşulları

Yazar adayları öykü, roman veya şiir türündeki dosyasını mahaledebiyatsanat@gmail.com adresi üzerinden bizimle paylaşabilir. Gönderilen dosyanın Word ortamında hazırlanması gerekmektedir. Öykü ve şiirler tek bir dosyada gönderilecektir. Tercih eden yazar adayları ayrı bir Word dosyasında özgeçmişini paylaşabilir.


Editörlük hizmeti almak isteyen yazar adaylarına şu konularda yardımcı oluyoruz.

Geliştirici editörlük

Redaksiyon & Son Okuma

Tanıtım Bülteni & Arka Kapak Yazısı

Yayım Süreci

Geliştirici Editörlük

Yazar adayının ilk taslağını tamamladığı dosyanın yayına veya yayınevine gönderilmesinin hazırlandığı süreçtir. Bu süreçte dosyanın türüne göre kurgu ve dil özellikleri üzerinden; karakterler, zaman, mekân, anlatım biçimleri, teknikler incelenir, editör notlar alır ve bu notu yazar adayına iletir. Daha sonra yüz yüze veya sanal görüşme ile bu değişiklikler görüşülür. Bu görüşmenin ardından gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra redaksiyon işlemleri başlar.

Redaksiyon & Son Okuma

Editör ile yazarın son halini verdiği dosya redaksiyon sürecinde dilbilgisi, yazım ve anlatım kurallarına göre gözden geçirilerek yayına hazır hale getirilir. Redaksiyonu tamamlanmış dosyanın daha sonra son okuması yapılır. Son okuma işleminde gözden kaçan kusurlar varsa not edilir, tekrar gözden geçirilir. Son okuma işlemi yapılmış dosya yayınevine gönderilir.

Tanıtım Bülteni

Eserin kısa özetinin en net ve sürpriz gelişmeleri içermeyecek şekilde ifade edilerek edebiyat dergilerine ve/veya sitelerine gönderime hazır hale getirilmesi. Okuyucuya kitapla ilgili ön bilginin verilmesinin sağlandığı kısımdır.

Yayım Süreci

Redaksiyon ve son okuması yapılan dosya yayınevine gönderilmeye veya yayımlanmaya hazır hale getirildikten sonra yazar adayı dilerse Mahal Edebiyat’ın anlaşmalı olduğu yayınevlerine dosyasını gönderebilir.